Гроші в борг без застави. Мінімізація ризиків.

Важко знайти людину, у якої не просили хоча б раз в житті позичити певну суму грошей. Нерідко, коли мова йде не про найближчих людей, і великі суми, гроші дають в борг під відсотки. Але як бути, якщо є можливість позичити гроші під відсоток, а угода не підкріплюється запорукою? Як уникнути ризиків, повернути свої «кровні» і заробити у вигляді відсотків? Спробуємо розібратися.

При відсутності застави, надійніше буде позичити гроші близькій людині чи знайомому. Угода з абсолютно незнайомим позичальником апріорі несе більше ризиків. Перш ніж давати в борг велику суму, наведіть довідки про майбутнього «клієнта». Уточніть у рідних і спільних друзів, чи брав він раніше суми в борг і як віддавав, чи не виникало проблем в процесі віддачі грошей. Важливо буде навести довідки про добробут позичальника, ситуацію в його сім’ї і про стабільність його роботи. Обов’язково обговоріть мету позики, як позичальник планує розпорядитися отриманою сумою, з яких джерел і в який термін має намір віддавати. Всі відповіді повинні бути ясними, чіткими і зрозумілими, з конкретними датами і цифрами. Портрет ідеального позичальника без застави: надійний за відгуками близьких, зі стабільним місцем роботи і доходом, що бере гроші в борг на дійсно життєво важливі речі.

Золоте правило кредитора – давай в борг таку суму, яка не знадобиться як мінімум два терміну договору. Наприклад, ви даєте в борг на 6 місяців, отож плануйте, що рік вам гроші не будуть потрібні. Це дозволить уникнути неприємної ситуації, коли вам терміново потрібні гроші, а з віддачею виникнуть затримки, таке трапляється.




Займаючи дрібні суми, можна обійтися і усною домовленістю, коли мова про велику суму, обов’язково складайте договір. Саме договір, не розписку, він має більшу юридичну силу при зверненні до суду. Типовий договір знайти в інтернеті нескладно, важливо грамотно адаптувати його під вашу індивідуальну ситуацію. Вносьте максимум інформації по нюансам позики, якщо борг буде віддаватися частинами, складіть детальний графік платежів, із зазначенням дат і сум. Не забувайте про штрафні санкції, дату і місце складання і ваш дохід – в процентному співвідношенні або у вигляді фіксованої суми. Не встановлюйте занадто високу ставку, зазвичай вона нижче середньої ставки за споживчими кредитами в банках. Якщо відсоток буде кабальним і справа дійде до суду, закон може визнати договір недійсним.

Розписку також необхідно скласти, але в момент передачі грошей позичальникові. Завіряти її нотаріально не обов’язково, правда, якщо мова про велику суму, краще перестрахуватися. І саму передачу грошей бажано здійснити при нотаріусі або додаткових свідків, які вказують свої паспортні дані в договорі і ставлять в ньому підписи. До речі, при поверненні вам грошей, частинами або єдиної сумою, ви також повинні убезпечити вашого візаві і надати йому розписку про одержання грошей.

Якщо гроші позичаються на певну мету, можна скласти договір цільової позики і вказати в документі чіткі умови використання грошей. Так можна буде контролювати цільове використання позики і в разі проблем, витребувати борг і відсотки через суд.

Коли позика підкріплюється запорукою – це майже ідеальне рішення для кредитора, щоб спати спокійно і не переживати про долю своїх грошей. Але якщо застави немає, можна використовувати варіант з поручительством. Він майже аналогічний банківському поручительству і, якщо боржник не зможе виплатити позику, поручитель буде зобов’язаний зробити це за нього. У договорі можна прописати відповідальність поручителя як за весь борг, так і за його частину.

Використання цих рекомендацій дозволить вам не тільки повернути ваші гроші в строк, заробивши відсотки, а й зберегти добрі відносини з вашим позичальником, який при необхідності звернеться до вас знову або порекомендує своїм знайомим.