Мабуть, немає жодної людини, яка прожила б життя, та жодного разу не позичала гроші: у родичів чи знайомих, колег або в організації, яка займається видачею грошових позик.
Звертаючись до останніх, позичальник, з одного боку, виграє: не всі готові вступати в грошові відносини з близькими людьми. З іншого – таке рішення завжди ризиковано, адже позичальник по суті не знає, з ким має справу. Тому до вибору організації-кредитора слід підходити максимально відповідально. І правила відрізняються в залежності від того, про яких позикодавців йдеться та за яким саме видом кредиту.
Вибираємо надійну мікрофінансову організацію
У такі установи, як правило, звертаються ті, кому терміново потрібні гроші: тут дадуть, хоч трохи і ненадовго, зате швидко, без зайвих зволікань і перевірок, під мінімальний пакет документів. Правда, під солідні відсотки.
Сьогодні на вітчизняному фінансовому ринку функціонують сотні подібних кредиторів. Є як старі перевірені гравці, так і ті, хто тільки починає кредитну діяльність. А ще – відверті шахраї. Щоб не потрапити в лапи останніх, при виборі МФО важливо звертати увагу на:
- законність існування. На відповідних інтернет-сервісах досить просто дізнатися, чи зареєстрована компанія, чи є у неї ліцензія на роботу, і чи включає ця ліцензія такий вид діяльності як оформлення позик;
- репутацію. Підтвердження благонадійності кредитора краще шукати на авторитетних профільних ресурсах. Корисно почитати і реальні відгуки на сайтах-відгуках;
- тривалість присутності на ринку. Вік більше 3 років сам по собі говорить на користь компанії;
- умови кредитування. Акції, бонусні програми і програми лояльності – нормальна практика, особливо, для молодих організацій, що видають мікрокредити. А ось занадто низькі процентні ставки повинні насторожити – саме ними шахраї заманюють клієнтів. Відмовлятися відразу не варто, можливо, нічого загрозливого тут немає. А ось пильно і ретельно вивчити договір потрібно обов’язково.
Також варто звернути увагу на те, який обсяг особистих даних запитує МФО. В принципі, ПІБ, дати народження, адреси реєстрації та номера пластика, щоб перерахувати гроші на карту, досить. Якщо оператор вимагає повідомити більше цього, наприклад, цікавиться місцем роботи, даними родичів або захисним кодом карти – краще обійти таку компанію стороною.
Кредит у банку: особливості вибору
Вибираючи банк, доцільно звертати увагу на інші нюанси. Тут скоріше варто орієнтуватися на комфорт взаємодії, хоча надійність також має значення. Особливо важлива репутація банку для позичальників, які беруть гроші в кредит під заставу майна. Погодьтеся, передати будинок, квартиру або автомобіль кредитору, в якому через півроку з великою часткою ймовірності буде працювати тимчасова комісія, яка вирішує питання про відкликання ліцензії, недалекоглядно.
Вибираючи банк, звертайте увагу на:
- умови оформлення кредиту. Сюди входять не тільки процентна ставка і наявність додаткових платежів, а й такі дрібниці, як дата щомісячного погашення (бажано, щоб вона була пізніше, ніж дата отримання зарплати, пенсії та інших регулярних виплат – це зручно позичальнику), можливість дострокового погашення, реструктуризації та тому подібні нюанси;
- розміри штрафних санкцій за порушення позичальником договірних умов;
- широкий перелік кредитних продуктів. Чим більше варіантів пропонує кредитор, тим більше можливостей вибору у позичальника. До того ж, це вказує на те, що організація активно працює саме в кредитній сфері;
- швидкість розгляду заяви та прийняття рішення. Вона безпосередньо вказує на клієнтоорієнтованість: чим швидше банк повідомить вас про те, яке рішення він прийняв, тим більше він зацікавлений у співпраці. А значить, з високою часткою ймовірності піде назустріч у проблемних ситуаціях;
- репутація серед пересічних позичальників. Часто великі системні банки мають гіршу репутацію, ніж невеликі компактні організації. У великих компаніях нерідко трапляються накладки, їх підхід до клієнтів в цілому більш стандартний, бюрократизований. А ось їх менш великі конкуренти практикують персоніфікований підхід до позичальників. Це дозволяє уникнути ряду проблем. Хоча визначальнлю дана обставина може не бути. Простіше кажучи, не всі великі банки погані, а маленькі – хороші. До того ж, системні організації в будь-якому випадку більш стабільні і займають на ринку впевнене становище.
Перераховані нескладні правила вибору кредитора дозволять швидко отримати гроші в кредит, уникнувши при цьому можливих фінансових проблем.